Gabinet  Psychologiczno - Terapeutyczny
Terapia tDCS ↓

Terapia tDCS ↓

tDCS- udowodniona skuteczność  w leczeniu i poprawa funkcjonowania w:

  • Depresji i zaburzeniach lękowych
  • Zaburzeniach obsesyjno- kompulsywnych
  • Schizofrenii
  • Fibromialgii, bólu przewlekłym
  • Zaburzeniach procesów poznawczych, powstałych w wyniku urazów czaszkowo-mózgowych i udarów
  • ADHD, Autyzm
  • Zaburzeniach mowy o typie afazji, opóźnionego rozwoju mowy
  • Zaburzeniach uczenia się i pamięci
  • Chorobie Alzheimra, chorobie Parkinsona
  • Zaburzeniach łaknienia
  • Zespole pocovidowym – rehabilitacja po COVID-19

Czym jest tDCS

Neuroterapia
Mikropolaryzacja mózgu

Terapia tDCS (transcranial direct current stimulation) polega na przezczaszkowej stymulacji kory mózgu oraz modulacji pobudliwości i neuroplastyczności komórek nerwowych. Ta nowoczesna, nieinwazyjna, bezbolesna i w pełni bezpieczna w wykonaniu metoda polega na delikatnej stymulacji określonych ośrodków w mózgu słabym prądem stałym o bardzo niskiej częstotliwości (1-2 miliamperów).

Bezpieczeństwo i skuteczność 

Terapia tDCS wykonywana jest za pomocą wysokiej klasy aparatury StarStim, produkowanej przez firmę Neuroelectrics, która jest światowym liderem na rynku w zakresie tego typu urządzeń. StarStim jest hybrydą bezprzewodowego EEG i TCS z wykorzystaniem czepka wykonanego z neoprenu. Ponadto w odróżnieniu od innych urządzeń dostępnych na rynku StarStim umożliwia stymulację wielokanałową. Mimo, ze w Polsce terapia tDCS traktowana jest jeszcze jako innowacja i nowość w podejściu do chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych to od wielu lat z powodzeniem wykorzystywana jest w innych krajach Europy, tj. Niemcy, Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna, Szwajcaria czy Norwegia.

Jak wygląda terapia tDCS?

Cykl terapeutyczny  trwa zazwyczaj od 15 do 20 sesji i więcej, odbywa się o wcześniej ustalonych dniach i stałej porze. Terapia poprzedzona jest konsultacją psychologiczną i spotkaniem diagnostycznym. Stymulacja w zależności od celu i diagnozy trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jest to terapia bezbolesna i nieinwazyjna, a tym samym zupełnie bezpieczna dla pacjenta, w związku z tym podczas sesji odczuwalne jest jedynie uczucie ciepła, delikatne mrowienie na skórze głowy.  Do stymulacji kory mózgowej wykorzystywane są elektrody dodatnie (anody) i ujemne (katody). Za pomocą elektrod dostarczamy słaby prąd oraz wytwarzamy pole elektryczne w mózgu. Pola elektryczne modulują aktywność neuronów. Stymulacja anodowa powoduje zwiększenie pobudliwości komórek nerwowych kory mózgowej(depolaryzacja), zaś katodowa spadek tej pobudliwości, a więc wykazuje działanie hamujące (hiperpolaryzacja).

Dowiedz się więcej o metodzie tDCS

Mikropolaryzacja mózgu- rys historyczny

Sprawdź ceny